AI 4 All

organizátor: Brno.AI, Knihovna Jiřího Mahena v Brně

offline

14. 10. 2023, 9:30–15:30

Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4

AI 4 All je tu pro všechny, kteří se chtějí dozvědět o umělé inteligenci. Sobotní akce bude plná praktických přednášek a workshopů pro dospělé, děti i studenty. Naučte se, jak využít AI ve svůj prospěch, inspirujte se v rámci ukázek využití z různých sektorů, zjistěte, zdali v AZ-kvízu vyhraje člověk či stroj, nechte se unášet na vlnách relaxu s AI nebo využijte praktických dílen pro děti.


Letem světem umělé inteligence (atrium)

9:30—10:30 AI: Žádný dotaz není hloupý

AIGNOS

Trápí vás, že všude kolem slýcháte o umělé inteligenci, strojovém učení, neuronových sítích, „ej áj“, „četdžípítý“, ale vlastně moc nevíte, co si pod těmi pojmy představit? Bojíte se zeptat na zdánlivě banální dotaz o umělé inteligenci? V tomto diskuzním fóru vám nejen představíme základní koncepty a pojmy, ale především vám dáme prostor zeptat se na cokoliv – žádný dotaz není hloupý!

10:30—12:00 Umělá inteligence kolem nás

Inspirujte se krátkými ukázkami o využití AI v různých sektorech i v každodenním životě. Dozvíte se například, jak pomocí AI zefektivnit každodenní úkoly, jak AI pomáhá průmyslovým podnikům, či v kreativním odvětví.

Pět způsobů, jak využít umělou inteligenci každý den (Martin Krček | Vodafone)

Uvidíte, jak může umělá inteligence zefektivnit vaše každodenní úkoly - od psaní textů a pohádek, formulováním emailů, přes brainstorming, až po turistického průvodce.

Využití AI ve videoprodukci (David Spáčil | Pravidla se změnila)

Koukneme se na pár ukázek videí vytvořených pomocí AI aplikací a řekneme si, jak konkrétně u nich AI pomohla vylepšit a zrychlit proces tvorby.

Úspěšné data & AI projekty z průmyslových odvětví (Tomáš Borovička | Datamole)

Skrze konkrétní příklady se dozvíte, jak data a  AI mohou být využita a jaké přínosy průmyslovým podnikům přináší. Tato přednáška vás nejen inspiruje, ale také ukáže, jak AI mění průmyslovou praxi.

aReception (Mirek Pachl | aReception)

Terminál s AI avatarem: aReception. Recepční, asistentka a průvodkyně v jednom. Synergie AI a lidských dovedností.

Využití AI při investování do akcií (Jiří Fuchs | Analytical Platform)

Podíváme se, jakým způsobem se investoři rozhodují, do kterých akcií investovat. Následně si ukážeme, jak strojové učení a umělá inteligence přispívají k lepšímu rozhodování.

13:00—14:00 AZ-kvíz: lidé vs. stroje

Legendární AZ kvíz v novém technologickém hávu! Napínavé vědomostní souboje mezi lidskou a umělou inteligencí pod moderátorskou taktovkou Aleše Zbořila.
Připraveno ve spolupráci s AIGNOS.

14:00—15:30 Umělá inteligence kolem nás

Druhý blok krátkých ukázek přinese ještě více možností využití AI v různých sektorech. Dozvíte se, jak AI funguje v rozpoznávání obličejů či květin, anebo jak zlepší techniku vašeho lyžování.

Využití AI pro anonymizovanou detekci pohybu osob a vozidel + Ukázka real-time zpracovaní obrazu pro rehabilitaci pacientů (Robert Pinkas | VisionCraft)

Využití obrazu pro získání real-time dat o pohybu objektů a lidského těla za pomoci AI. Praktická ukázka návstěvnosti tohoto eventu plus živá detekce správnosti pohybu horní končetiny při rehabilitaci.

Biometrické rozpoznávání osob podle obličeje (Tomáš Goldmann | VUT)

Nasazení neuronových sítí přineslo zásadní změny v oblasti rozpoznávání osob podle obličeje. Přijďte se seznámit s možnostmi, které takovéto neuronové sítě nabízejí.

Umělá inteligence v digitální patologii (Tomáš Brázdil | FI MUNI)

V rámci prezentace představím asistenční systém pro digitální patologii založený na metodách strojového učení. Demonstruji hlavní části diagnostického postupu v digitální histopatologii počínaje odběrem vzorku, přes zpracování dat, až po komunikaci výsledku patologům.

AI ve free-skiingu (Zdeněk Zeiner | Technologies For Freeride)

Naší ambicí je přinést do světa free-skiingu více radosti a bezpečí. Využíváme unikátní technologii a neuronové sítě pro zlepšení lyžařské techniky všech, kteří mají rádi lyžování ve volném terénu.

Rozpoznávání druhů rostlin pomocí umělé inteligence (Ondřej Veselý | Plant.id)

Před devíti lety se v Brně zrodila firma, která se naučila rozeznávat druhy rostlin pomocí umělé inteligence. Ukážeme si jak k tomuto využila hluboké neuronové sítě, vysvětlíme si jak fungují a jaké jsou jejich limity.


Přednášky pro dospělé i studenty (velký sál)

9:30—10:30 Historie a budoucnost umělé inteligence: práce i nepráce v době AI

Jiří Materna | Machine Learning College

V přednášce se ohlédneme za historií umělé inteligence a na příkladech si ukážeme, kde všude umělá inteligence ovlivňuje naše životy již v dnešní době. Dále se zkusíme zamyslet nad jejím budoucím vývojem a zaspekulovat o tom, jak velký vliv bude mít na pracovní trh v různých oblastech v nejbližších letech.

11:00—12:00 AI v praxi: Od skládání básní po práci s obrázky

Martin Krček | Vodafone

Seznámíte se s AI, která skládá básně, diskutuje o vesmíru nebo navrhuje zahrady. Ukážeme, jak usnadňuje každodenní život, od výuky jazyků, přes plánování výletů, až po úpravu životopisu a práci s obrázky.

13:00—14:00 Mediální gramotnost v éře AI

Aneta Bednářová | Akademie mediální gramotnosti

Jak jsme na tom s mediální gramotností v ČR a ve světě? Jak souvisí AI s dezinformacemi? Jakou hrozbu představuje umělá inteligence a jak s tím můžeme pracovat?

14:30—15:30 Budoucnost nepráce - Jak uspět ve světě AI

Filip Dřímalka | Digitask.cz | Digiskills.cz

Přednáška o příležitostech ve využití umělé inteligence a o nejlepších nástrojích s AI pro osobní produktivitu, zjednodušení práce a zlepšení vašich pracovních výsledků.  Součástí bude představení nové knihy Filipa Dřímalky - Budoucnost nepráce, která pojednává o budoucnosti práce v době umělé inteligence.


Workshopy pro děti a studenty

Na workshopy pro děti i dospělé je nutné se přihlásit, protože je omezená kapacita.
Na workshopy je nezbytné přinést vlastní vybavení dle požadavků workshopu.

Registrace

9:30—10:15 Dílničky s umělou inteligencí pro děti 8—10 let

Lektor: Tomáš Holubec | AI dětem
Místnost: Malý sál (kapacita 15 dětí)
Potřebné vlastní vybavení: pastelky a tužky
V čem jsme my lidé a naše inteligence výjimeční? A proč vytváříme inteligenci také pro stroje? Jak a z čeho se stroje učí? Na všechny tyto otázky se pokusíme najít hravou formou odpověď.

9:30—10:30 Rozjeď Ozoboty! - pro děti od 6 let

Lektor: Matyáš Čechovský | KJM
Místnost: Hudební klubovna (kapacita 20 dětí)
Potřebné vlastní vybavení: žádné
Pojď s námi rozjet Ozoboty a ovládat je pomocí barevných kódů. Naučíš se základy, a jakou trasou pojedou, bude potom záležet jen na tobě a tvé fantazii!

10:30—12:30 Workshop s Williamem & Meriwetherem pro děti 12—14 let

Lektor: Tomáš Holubec | AI dětem
Místnost: Malý sál (kapacita 15 dětí)
Potřebné vlastní vybavení: notebook, Chromebook nebo iPad (nikoliv tablety s OS Android)
Staňte se na dvě hodiny robotími průzkumníky a vydejte se za Velkou zeď zmapovat nepoznaná území. Zahrajte si hry, dělejte kvízy, ale hlavně — vězte, že my stroje máme svou vlastní inteligenci! Říkáme jí umělá.

11:00—12:30 Animační dílna s AI pro děti od 8 let

Lektorka: Pavla Šarmanová | Prototýpci
Místnost: Předsálí malého sálu (kapacita 8 dětí)
Potřebné vlastní vybavení: mobilní telefon a dvě aplikace (zdarma) - Animated Drawings a CapCut.
Přijďte zažít digi+AI dílnu plnou kreativity. Zveme děti od 8 let do světa animace, kde se stanete skutečnými tvůrci. Pomocí AI budeme oživovat kreslené postavičky, které děti samy nakreslí. To je teprve začátek! Naučíme se vytvářet zábavná animovaná videa, které doplníme zvukem, vtipnými smajlíky a dalšími efekty.

13:30—15:00 Animační dílna s AI pro děti od 8 let

Lektorka: Pavla Šarmanová | Prototýpci
Místnost: Předsálí malého sálu (kapacita 8 dětí)
Potřebné vlastní vybavení: mobilní telefon a dvě aplikace (zdarma) - Animated Drawings a CapCut.
Přijďte zažít digi+AI dílnu plnou kreativity. Zveme děti od 8 let do světa animace, kde se stanete skutečnými tvůrci. Pomocí AI budeme oživovat kreslené postavičky, které děti samy nakreslí. To je teprve začátek! Naučíme se vytvářet zábavná animovaná videa, které doplníme zvukem, vtipnými smajlíky a dalšími efekty.


Workshopy pro dospělé

Registrace


13:30—15:30 AI workshop s Martinem Krčkem

Lektor: Martin Krček | Vodafone
Místnost: Hudební klubovna (kapacita 20 účastníků)
Potřebné vlastní vybavení: vlastní notebook
Workshop o praktickém využití umělé inteligence: Od psaní textů a receptů, přes plánování výletů, až po pomoc s přípravou profesionálního životopisu a vytváření grafiky.

13:30—15:30 AI workshop s Tomášem Holubcem

Lektor: Tomáš Holubec | AI dětem
Místnost
: Malý sál (kapacita 15 osob)
Potřebné vlastní vybavení: notebook, Chromebook nebo tablet
Existuje spousta zábavných AI apek. Pojď si je všechny vyzkoušet!


Relax zóna pro dospělé (bez dětí :-)

10:45—12:45 v Hudební klubovně

AIGNOS

Ponořte se do jedinečné relaxační seance vytvořené umělou inteligencí! Čeká vás imerzivní zážitek na pomezí fyzického a digitálního světa – s AI relaxační hudbou, hlasem či animacemi.
Kapacita je 15 osob.

Partneři

Ephicient logo