AI 4 Talents

organizátor: FI MU, FIT VUT, Brno.AI

offline

česky

zdarma

13. 10. 2023, 9:00–15:00

VIDA! Science centrum

Jednodenní akce pro studující SŠ a jejich vyučující se zájmem o IT a AI zaměřená na seznámení s problematikou AI, jejími výzvami a praktickými aspekty. Součástí programu jsou přednášky, kvízy, panelová diskuze, praktické workshopy i prezentace firemních partnerů a výzkumných skupin.

Registrace

Kontaktní osoba: Petra Horná, hornapetra@fit.vut.cz, +420 602 309 826

Harmonogram dne

Dopolední blok
8:45-9:00 Registrace

Celý den je hodně programově našlapaný a pro jeho hladké plynutí prosíme o dochvilnost, ať si vše užijeme v klidu a pohodě.

9:15-10:15 Přednáška: Můj a možná i Váš život s AI/ Kvíz
Přednáška prof. Jana Černockého z FIT VUT vás provede těmito tématy:
- Něco o mně a co je to AI.
- Jak to funguje
- Proč AI ?
- Demokratizace AI
- Pár příkladů z Brna
- Hrozby a naděje AI
- Jak začít

Jan Černocký je absolventem VUT v Brně (Ing.) a Université Paris Sud (Ph.D.), působí jako docent a vedoucí Ústavu počítačové grafiky a multimédií na FIT VUT v Brně. Roku 1997 založil výzkumnou skupinu věnující se mluvené řeči, která je v současnosti jedním z klíčových světových hráčů v oboru. Věnuje se výzkumu, managementu a popularizaci technik pro rozpoznávání řeči, rozpoznávání mluvčího, identifikace jazyka a dalších, které souhrně označuje jako "dolování dat z řeči". Vedl a vede řadu projektů financovaných z České republiky, Evropské unie i amerických agentur DARPA a IARPA. V roce 2006 spoluzakládal firmu Phonexia s.r.o.

10:15 -11:15 Přednáška o ChatGPT - co to je, jak funguje, jaké jsou přínosy i možná rizika)/Kvíz

Přednáška a kvíz je z kapacitních důvodů rozdělena do dvou paralelních skupin. O nic tedy nepřijdete.

11:15-12:15 panelová diskuze AI revoluce nebo bublina?

Pauza na občerstvení

Mezi 12:15 - 13:00 budete mít v nabitém programu prostor se občerstvit. Stále však máte příležitost popovídat si s našimi odborníky z akademické i business sféry u prezentačních stánků.

Odpolední blok a doprovodný program
11:00 - 15:00 Prezentace výzkumných skupin a průmyslových partnerů

Galerie v 1. patře bude patřit stánkům výzkumných skupin obou fakult i průmyslovým partnerům. Seznámíte se s nejmodernějšími trendy v oblasti AI a jejich praktickým využitím.


Za FIT VUT se můžete těšit na výzkumné skupiny:
- Security@FIT vás seznámí s fenoménem deepfakes. Připravila si ukázku nástrojů pro syntézu řeči a obličejů, vyzkoušíte si, jak se deepfakes tvoří, jak to zní když někdo vytvoří syntetickou kopii Vašeho hlasu nebo jak složité může být se vydávat za někoho jiného.
-
PERO v interaktivní ukázce rozpoznávání ručně psaného písma předvede, jak se stroje učí číst a rozumět a zpracovávat texty.
-
Robo@FIT vám ukáže inovativní uživatelská rozhraní pro řízení dronů. K vyzkoušení bude jejich řízení prostřednictvím HoloLens 2 a mobilní aplikace pro vizuální komunikaci mezi pilotem dronu a velitelem zásahu.

FI MU si připravila následující prezentace svých studijních oborů a výzkumu:
- “Brno v kostce” - představení projektu, kteří vytvořili studenti Fakulty Informatiky. Studenti na základě veřejně dostupných dat a algoritmů vytvořili v Minecrafttu věrohodné prostředí Brna. Jako podklad studenti použili 3D model města a digitální model terénu, mnoho datových vrstev bylo použito z OpenStreetMap.
-
Centrum zpracování přirozeného jazyka (NLP) - přijďte si vyzkoušet interakci z konverzačním robotem Pepperem

MENDELU bude prezentovat:
Umělou inteligenci v průmyslových aplikacích - umělou inteligenci v průmyslových aplikacích lze využít v mnoha oblastech. Na MENDELU se zabýváme identifikací objektů metodami rozpoznáváním obrazu, vyhodnocováním dat ze senzorů IoT v Průmyslu 4.0), nebo modelování prostředí formou digitálních dvojčat a to i ve spojitosti s průmyslovou robotikou.

Umělou inteligenci v oblasti zpracování přirozeného jazyka - můžete se těšit na prezentaci nástrojů založených na metodách zpracování přirozeného jazyka, které vyvýjí NLP tým z Mendelovy univerzity. Jedná se například o mobilní aplikaci pomáhající s výběrem produktů, vývojové prostředí pro práci s nestrukturovaným textem či platformu pro podporu investování na akciových trzích.

O AI a jejím praktickém využití v průmyslové sféře si můžete podiskutovat se zástupci těchto firem:
- Škoda Auto
- Notino
- Honeywell
- Phonexia
- SolarWinds
- NXP


13:00 - 14:00 Přednáška společnosti Zaitra na téma Využití AI ve vesmírných misích
Vydejte sa s námi na dobrodružnou cestu  a objevte podmanivý svět umělé inteligence a její kľíčovou roli v moderním průzkumu vesmíru. Představíme si historii nasazení AI do vesmírných misí, její aktuální využití v sondách a roverech až po pozorování Země prostřednictvím satelitů a analýzy údajů. A jaká je budoucnost AI ve vesmíru? Vše se dozvíte na této přednášce.
Nutnost registrace předem.


13:00 - 15:00 workshop v režii společnosti Phonexia
Pojďme společně po stopách zločinu za pomoci řečových technologií.
Na tento workshop je nutné se registrovat.


13:00 - 15:00 workshop v režii společnosti Solar Winds
ChatGPT API pro vývojáře (vytvoření scriptu v Pythonu, který přistupuje k ChatGPT. Nutné základní znalosti Pythonu, vlastní laptop a účet u OpenAI pro přístup do ChatGPT
Na tento workshop je nutné se registrovat.


13:00 - 15:00 workshop v režii společnosti Honeywell
Téma Dungeons and Dragons (Dračák / Dračí Doupě) - ukázka konverzačního AI a jeho pochopení, vysvětlení stavebních bloku. Můžete si navrhnout vlastní hru, uvidíte prostředí Google Actions Console a provedeme vás implementací hry.
Na tento workshop je nutné se registrovat.

Po dobu konání akce máte volný vstup do celé expozice VIDA a také na dvě odpolední VIDA science shows se startem v 13:00 a 14:00 v Divadle vědy.

Změna programu vyhrazena.

Součástí je i občerstvení pro studenty a studentky a jejich pedagogický doprovod.

Těšíme se na vás!

Za podporu akce děkujeme:
Hlavní partneři: SolarWinds, Honeywell, NXP, Notino
Partneři: Zaitra, Phonexia, Škoda Auto, Kyndryl, MENDELU
Sponzoři: AT&T