AI 4 Talents

organizátor: FI MU, FIT VUT, Brno.AI

offline

česky

zdarma

13. 10. 2023, 9:00–15:00

VIDA! Science centrum

Jednodenní akce pro studující SŠ a jejich vyučující se zájmem o IT a AI zaměřená na seznámení s problematikou AI, jejími výzvami a praktickými aspekty. Součástí programu jsou přednášky, kvízy, panelová diskuze, praktické workshopy i prezentace firemních partnerů a výzkumných skupin.

Registrace

Kontaktní osoba: Petra Horná, hornapetra@fit.vut.cz, +420 602 309 826

Harmonogram dne

Dopolední blok
8:45–9:00 Registrace

Celý den je hodně programově našlapaný a pro jeho hladké plynutí prosíme o dochvilnost, ať si vše užijeme v klidu a pohodě.

9:15–10:15 Přednáška: Můj a možná i Váš život s AI/ Kvíz a interakce se sociálním robotem
Přednáška prof. Jana Černockého z FIT VUT vás provede těmito tématy:
– Něco o mně a co je to AI.
– Jak to funguje
– Proč AI ?
– Demokratizace AI
– Pár příkladů z Brna
– Hrozby a naděje AI
– Jak začít

Jan Černocký je absolventem VUT v Brně (Ing.) a Université Paris Sud (Ph.D.), působí jako docent a vedoucí Ústavu počítačové grafiky a multimédií na FIT VUT v Brně. Roku 1997 založil výzkumnou skupinu věnující se mluvené řeči, která je v současnosti jedním z klíčových světových hráčů v oboru. Věnuje se výzkumu, managementu a popularizaci technik pro rozpoznávání řeči, rozpoznávání mluvčího, identifikace jazyka a dalších, které souhrně označuje jako "dolování dat z řeči". Vedl a vede řadu projektů financovaných z České republiky, Evropské unie i amerických agentur DARPA a IARPA. V roce 2006 spoluzakládal firmu Phonexia s.r.o.

Kvíz a interakce se sociálním robotem Pepperem pod vedením RNDr. Zuzany Nevěřilové, Ph.D. z FI MU:

Jak se chováme k lidem a k věcem? Jak se chováme k věcem, co vypadají a chovají se jako lidi? Jaké jsou naše pocity při interakci s roboty, sociálními roboty nebo generativními modely? Povídáme si s chatboty, protože dobře předstírají, že jsou živí. Jsou pro nás “on” nebo “ona”. Chatbotům i robotům přisuzujeme pocity. Budeme mluvit o pocitech a ukážeme, jak umí robot Pepper předstírat, že je živý.

10:15–11:15 Přednáška Neuronové sítě a rozpoznávání obrázků: Dějepisný výlet s překvapením/Kvíz a interakce se sociálním robotem

Doc. RNDr. Tomáš Brázdil, Ph.D z FI MU se ve své přednášce pokusí odpovědět na tyto otázky:
– Kde se vzaly umělé neuronové sítě?
– Jak se vyvíjely?
– Jaké byly klíčové aplikace v oblasti rozpoznávání obrázků?

Poté se zaměříme na jednu důležitou, ale dosti nepříjemnou oblast lidského konání, ve které lze rozpoznávání obrazu efektivně využít. Nechte se překvapit.

Kvíz a interakce se sociálním robotem Pepperem pod vedením RNDr. Zuzany Nevěřilové, Ph.D. z FI MUJak se chováme k lidem a k věcem? Jak se chováme k věcem, co vypadají a chovají se jako lidi? Jaké jsou naše pocity při interakci s roboty, sociálními roboty nebo generativními modely? Povídáme si s chatboty, protože dobře předstírají, že jsou živí. Jsou pro nás “on” nebo “ona”. Chatbotům i robotům přisuzujeme pocity. Budeme mluvit o pocitech a ukážeme, jak umí robot Pepper předstírat, že je živý.

Přednáška a kvíz je z kapacitních důvodů rozdělena do dvou paralelních skupin. O nic tedy nepřijdete.

11:30–12:30 panelová diskuze AI revoluce nebo bublina?

Diskuzi moderuje Barbora Bühnová (FI MU). Diskutovat budou:
– Zuzana Nevěřilová (FI MU)
– Michal Hradiš (FIT VUT)
– Anton Firc (FIT VUT)
– Roman Michel (SAP)
– Michal Mašika (NOTINO)
– Martin Dostál (HONEYWELL)

Pauza na občerstvení

Mezi 12:15–13:00 budete mít v nabitém programu prostor se občerstvit. Stále však máte příležitost popovídat si s našimi odborníky z akademické i business sféry u prezentačních stánků.

Odpolední blok a doprovodný program
11:00–15:00 Prezentace výzkumných skupin a průmyslových partnerů

Galerie v 1. patře bude patřit stánkům výzkumných skupin obou fakult i průmyslovým partnerům. Seznámíte se s nejmodernějšími trendy v oblasti AI a jejich praktickým využitím.


Za FIT VUT se můžete těšit na výzkumné skupiny:
– Security@FIT vás seznámí s fenoménem deepfakes. Připravila si ukázku nástrojů pro syntézu řeči a obličejů, vyzkoušíte si, jak se deepfakes tvoří, jak to zní když někdo vytvoří syntetickou kopii Vašeho hlasu nebo jak složité může být se vydávat za někoho jiného.
PERO v interaktivní ukázce rozpoznávání ručně psaného písma předvede, jak se stroje učí číst a rozumět a zpracovávat texty.
Robo@FIT vám ukáže inovativní uživatelská rozhraní pro řízení dronů. K vyzkoušení bude jejich řízení prostřednictvím HoloLens 2 a mobilní aplikace pro vizuální komunikaci mezi pilotem dronu a velitelem zásahu.


Za FI MU se potkáte s těmito odborníky a výzkumnými skupinami:

Promluv si s robotem Karlem Pepperem! Výzkumná skupina NLP z FI MU přivede sociálního robota Karla Peppera. Pojďte si s ním popovídat a zjistěte, jak reaguje na vaše dotazy. Robot bude od  11.30-13.00 připavený v Divadle vědy.      

„Brno v kostce”
- představení projektu, kteří vytvořili studenti FI MU. Studenti na základě veřejně dostupných dat a algoritmů vytvořili v Minecrafttu věrohodné prostředí Brna. Jako podklad studenti použili 3D model města a digitální model terénu, mnoho datových vrstev bylo použito z OpenStreetMap a data.Brno.

FI MU + FIT VUT představí společný projekt  Formule Student team.
Studenti každý rok navrhují a staví závodní monopost formulového typu, se kterým poté soutěží s ostatními univerzitami na závodech po celém světě.


MENDELU bude prezentovat:
Umělou inteligenci v průmyslových aplikacích
umělou inteligenci v průmyslových aplikacích lze využít v mnoha oblastech. Na MENDELU se zabýváme identifikací objektů metodami rozpoznáváním obrazu, vyhodnocováním dat ze senzorů IoT v Průmyslu 4.0), nebo modelování prostředí formou digitálních dvojčat a to i ve spojitosti s průmyslovou robotikou.

Umělou inteligenci v oblasti zpracování přirozeného jazyka
můžete se těšit na prezentaci nástrojů založených na metodách zpracování přirozeného jazyka, které vyvíjí NLP tým z Mendelovy univerzity. Jedná se například o mobilní aplikaci pomáhající s výběrem produktů, vývojové prostředí pro práci s nestrukturovaným textem či platformu pro podporu investování na akciových trzích.

O AI a jejím praktickém využití v průmyslové sféře si můžete podiskutovat se zástupci těchto firem:
– Škoda Auto
– Notino
– Honeywell
– Phonexia
– SolarWinds
– NXP
– Kyndryl


13:00–14:00 Přednáška společnosti Zaitra na téma Využití AI ve vesmírných misích
Vydejte sa s námi na dobrodružnou cestu  a objevte podmanivý svět umělé inteligence a její klíčovou roli v moderním průzkumu vesmíru. Představíme si historii nasazení AI do vesmírných misí, její aktuální využití v sondách a roverech až po pozorování Země prostřednictvím satelitů a analýzy údajů. A jaká je budoucnost AI ve vesmíru? Vše se dozvíte na této přednášce.
Nutnost registrace předem.


13:00–15:00 workshop v režii společnosti Phonexia
Pojďme společně po stopách zločinu za pomoci řečových technologií.
Technické požadavky pro workshop: je potřeba aby účastníci měli notebook (Windows / Linux) s připojením k internetu a sluchátka.
Na tento workshop je nutné se registrovat.


13:00–15:00 workshop v režii společnosti Solar Winds
ChatGPT API pro vývojáře (vytvoření scriptu v Pythonu, který přistupuje k ChatGPT. Nutné základní znalosti Pythonu, vlastní laptop a účet u OpenAI pro přístup do ChatGPT
Na tento workshop je nutné se registrovat.


13:00–15:00 workshop v režii společnosti Honeywell
Téma Dungeons and Dragons (Dračák / Dračí Doupě) - ukázka konverzačního AI a jeho pochopení, vysvětlení stavebních bloku. Můžete si navrhnout vlastní hru, uvidíte prostředí Google Actions Console a provedeme vás implementací hry.
Na tento workshop je nutné se registrovat.

Po dobu konání akce máte volný vstup do celé expozice VIDA a také na dvě odpolední VIDA science shows se startem v 13:00 a 14:00 v Divadle vědy.

Změna programu vyhrazena.

Součástí je i občerstvení pro studenty a studentky a jejich pedagogický doprovod.

Těšíme se na vás!