Umělá inteligence v každodenním životě

organizátor: Techmania Science Center

offline

česky

zdarma

19. 10. 2023, 16:00 - 19:00

Techmania Science Center, U Planetária 2969/1, Plzeň

Techmania Science Center se do programu plzeňských Dnů AI zapojuje s programem pro širokou veřejnost, a to přednáškou Kamila Ekšteina "Typické omyly na téma umělá inteligence". Na tu naváže rozhovor Jirky Chrousta s Lukášem Pickem, který se svými zahraničními kolegy vyvinul již několik užitečných aplikací, které našly své využití v každodenním životě tisíců lidí po celém světě.


16:00 Přednáška Kamila Ekšteina - Typické omyly na téma umělá inteligence‍
Přednáška Ing. Kamila Ekšteina, Ph.D. je orientovaná spíše na humanitně zaměřené posluchače, kterým srozumitelnou formou osvětluje nejčastější omyly a nepochopení, která se ve veřejném mediálním prostoru objevují v souvislosti s fenoménem rapidního rozšiřování nasazení umělé inteligence. Rozebereme některá bombastická tvrzení novinářů a popularizátorů vědy, kteří ovšem ve zmíněných případech naprosto selhali v pochopení fundamentálních principů nejen umělé inteligence, ale vědy obecně, čímž přispěli nikoliv k popularizaci, ale spíše k navození ambivalentních pocitů z této perspektivní a nesmírně zajímavé oblasti vědeckého bádání.

17:00 Rozhovor s Lukášem Pickem‍
Rozhovor s Ing. Lukášem Pickem, Ph.D., který se svými zahraničními kolegy vyvinul již několik užitečných aplikací, které našly své využití v každodenním životě tisíců lidí po celém světě. Ve spolupráci s Dánskou mykologickou společností vytvořil a spustil mobilní a webovou aplikaci pro rozpoznávání druhů hub. Pomohl také vytvořit systém pro identifikaci tisíců hadích druhů, aby přispěl k prevenci úmrtnosti na hadí uštknutí. Nebo vytvořil systém pro identifikaci druhů volně žijících živočichů z fotopastí v národním parku Serengeti v Tanzanii. Aktuálně je Lukáš hlavním řešitelem projektu Carnivore ID. Jeho cílem je zkoumat a vyvíjet nové technologie AI pro analýzu fotek šelem z fotopastí.
Vstup na akci je zdarma bez nutnosti registrace.