AI 4 All:
Den s umělou inteligencí pro veřejnost

organizátor: prg.ai

offline

česky

zdarma

3. 11. 2023, 10:00–18:30

Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 98/1, Praha 1

Série krátkých přednášek představí propojení umělé inteligence s reálným světem, např. v zemědělství, umění, mobilitě nebo náboženství. V doprovodném programu si účastníci všech věkových kategorií mohou za odborné asistence vygenerovat vizuální nebo textové dílo, zrelaxovat se pod vedením AI, pohovořit s AI experty, prohlédnout si autonomní auto nebo si promluvit s hlasovými asistenty.


NÁDVOŘÍ KLEMENTINA

9:00–18:30 autonomní demo auto (staticky)

Organizace: Valeo

Objevte, jak senzory, lasery, radary a kamery spolupracují, aby auto "vidělo" své okolí. Prozkoumejte systémy autonomního parkování, které snižují stres z hledání volného místa, a asistenční systémy řidiče, které pomáhají bezpečnější jízdě. Ať už jste malý technologický nadšenec, dospělý zvědavec nebo senior fascinovaný rychlým pokrokem, tato ukázka vás určitě nadchne!


VELKÝ SÁL

9:00–12:00 AI 4 Talents

16:00—16:30 V neuronové síti Eadwearda Muybridge – projekce s komentářem autora

Tomáš Rampula a David Kořínek, CAS FAMU

Projekt vznikl za pomoci umělé inteligence a dobových materiálů (fotografie, výňatky z novin, dopisy a reálie ze života Eadwearda Muybridge) a pokouší se rekonstruovat, co se odehrálo ve druhé polovině 19. století v Kalifornii. Dále se snaží vylíčit, jaký vliv mělo toto dění na naši současnost. Našimi průvodci jsou Země a Eadweard Muybridge.

17:00—18:00 Umělá inteligence rychle a zběsile

Moderátor: Jiří Vicherek

Různí lidé z různých oborů pracujících s AI vás provedou svými příběhy ve formátu 20 slidů po 20 vteřinách. Každý slide odhalí další střípek celé skládačky. Přijďte se přesvědčit, jak i krátká prezentace může být nabitá a svižná. Prožijete několik příběhů během jedné hodiny.

Pro vstup na akci je nutná rezervace vstupenky. Registrace je zdarma.

Registrace


MALÝ SÁL

Moderátorka: Aneta Bednářová

10:00—10:05 Přivítání

10:05—10:30 Seznamte se s umělou inteligencí

Jan Šedivý | CIIRC

Umělá inteligence je v současné době velmi aktuální téma, v médiích běžně probírané až zveličované, někdy prezentované s nereálnými perspektivami či negativními dopady. Často diskuse míjí vlastní podstatu aplikací umělé inteligence a naopak se soustřeďují na vedlejší jevy. Zveme vás na přednášku, kde se dozvíte, kde se umělá inteligence vzala, jaký je stav dnes a jaké jsou výhledy do budoucna.

10:30—10:50 Data, roboti a krávy: AI ve světě farmářů

Jan Bím | Datamole

Tisíce farmářů po celém světě využívají moderní technologie založené na datech a AI. Nevěříte? Přijďte se dozvědět, jak roboty našlapané AI technologií pomáhají zlepšovat dojení krav, zajišťovat správné krmení a udržovat zdraví a spokojenost krav.

11:00—11:20 Kvalitní data jako nutná prerekvizita pro umělou inteligenci

Ben Kotmel | Operátor ICT

Dnes už se nemluví zdaleka tolik o datech jako o AI. Jenomže bez kvalitních dat, je AI k ničemu. Benedikt vysvětlí, jakou roli hraje umělá inteligence při zpracování dat v pražské datové platformě Golemio a v čem nás data a procesy budou ještě nějakou chvíli limitovat.

11:30—11:50 Jak získat v AI kolegu místo konkurenta

Jiří Vrobel  | The Mama AI

Co je to vlastně umělá inteligence? Ukážeme vám řadu příkladů, kde ji můžete nalézt. Ale pochopíte-li, co umí a na jakých principech funguje, budete moci AI produkty užitečně využívat ve své práci, ale i ve svém volnu. Máme dlouholeté zkušenosti a rádi se o ně podělíme.

12:00—12:20 AI a náboženství

František Štěch | Univerzita Karlova

Umělá inteligence dnes rezonuje v mnoha kontextech, včetně prostředí světových náboženství. Nechte se pozvat do světa těchto rezonancí se zvláštním zřetelem ke křesťanství.

12:30—12:50 Terminál s AI digitálním avatarem

Mirek Pachl | aReception

Spojení umělé inteligence a lidských schopností v roli recepční, asistentky a průvodce umožňuje firmám i institucím poskytovat jejich návštěvníkům informace rychle a efektivně. Během přednášky se dozvíte, jak lze tohoto propojení využít a kde nachází uplatnění.

13:00—13:20 Umělá inteligence: spolupráce budoucnosti

Michal Kolomazník

V dnešním rychle se vyvíjejícím světě je umělá inteligence více než jen technologií; stává se reflektorem lidského chování. Stroje se učí napodobit naše reakce a integrovat se do našeho každodenního života, což přináší nové možnosti, ale také výzvy pro jednotlivce. Jak můžeme efektivně spolupracovat s těmito inteligentními systémy? Jaký dopad bude mít tato nová forma kolaborace na nás a naše profesní role?

13:30—13:50 AI od lesa Řáholce

Daniel Sýkora | ČVUT

Dokáže umělá inteligence obarvit večerníčky, převést kreslený filmu do 3D nebo rozhýbat skicu či plakát Alfonse Muchy? Daniel Sýkora z ČVUT FEL představí nástroje z dílny svého týmu, které pomáhají eliminovat opakující se časově náročné postupy při zachování svobodu výtvarného projevu.

14:00—14:20 Dialog s umělou inteligencí

Tommaso Gargiani a Jan Čuhel | Alquist

Nejpřirozenější formou komunikace je lidský dialog. Dialog s umělou inteligencí je ale stále v nedohlednu. Proč? To je jednoduché - ještě tam nejsme. Víc se dozvíte od odborníků na zpracování přirozeného jazyka.

14:30—14:50 Umělá inteligence ve vývoji samořídících aut

Gábor Iffland | Valeo

Zatímco dnešní dopravní letadla používají zhruba 17 milionů řádků kódu, moderní auto více než 70 milionů. Aby byla zajištěna jejich bezpečnost a účinnost jejich funkcí, procházejí velmi důkladným systémovým testováním. To zahrnuje shromažďování velkého množství dat ze silnic a testovacích polygonů, zpracování dat a jejich správu. V jaké fázi se nyní nachází vývoj samořídících aut a jakou roli v něm hraje umělá inteligence?

15:00—15:20 Etické aspekty AI

David Černý | Ústav státu a práva AV ČR

Rychlý pokrok na poli umělé inteligence vzbuzuje u mnohých lidí, včetně významných odborníků, obavy. Někteří se dokonce domnívají, že obecná umělá inteligence (kterou zatím nemáme) může být naším posledním vynálezem. Ve své přednášce představím důvody, proč se tito autoři umělé inteligence obávají a pokusím se je zhodnotit.

15:30—15:50 Roboti nové generace ve finančních službách – příležitosti a hrozby

Jakub Zaňka | DataSentics

Umělá inteligence se stává nedílnou součástí běžného života každého z nás. Kde se můžeme setkat s roboty poháněnými umělou inteligencí s dosavadně nejvyšší mírou autonomie? Ve světě financí jde bezesporu o dobré sluhy, ale jak vypadá jejich stinná stránka?

16:00—16:20 Hudba a technologie: využití AI pro ochranu autorských práv

Pavel Campr | PEX

Pronikněte do transformačního světa umělé inteligence v hudbě, od zvyšování kreativity až po řešení problémů s autorskými právy. Jako průkopníci v oblasti audio fingerprintingu zkoumáme etiku hudby generované umělou inteligencí, požadavky na ochranu autorských práv a roli společnosti Pex při zajišťování toho, aby tvůrci dostali, co jim náleží.


DOPROVODNÝ PROGRAM – předsálí

31. 10. – 3. 11. Člověk, duše a umělá inteligence (výstava)

Organizace: Univerzita Karlova

Jestliže má umělá inteligence vliv na to, jak se lidé chovají a jak přemýšlejí, může mít nějaký́ vliv také na duši člověka? Umělá inteligence dnes úspěšně napodobuje celou řadu činností, které byly ještě donedávna považovány výhradně za doménu lidí. V mnoha ohledech člověka dokonce překonává. To nás nutí znovu se podívat do zrcadla a ptát se, kým jsme.

31. 10. – 3. 11. Když teenageři tvoří s AI (výstava)

Organizace: Aignos

Díky novým kreativním nástrojům umělé inteligence může každý z nás snadno vytvářet působivé originální obrazy, literární nebo hudební díla. Co vznikne, když dáme tyto nástroje do rukou studentům základních a středních škol?

9:00–18:30 Spot v akci: autonomní sbírání odpadků robotem

Organizace: ČVUT

Čtyřnohý robot Spot předvede demo autonomního sbírání odpadků pomocí své robotické ruky a umělé inteligence.

9:00—18:00 Terminál s AI digitálním avatarem

Organizace: aReception

Unikátní spojení umělé inteligence a lidských schopností v roli recepční, asistentky a průvodce, která ukáže, jak může tato synergie obohatit vaše zážitky s technologií.

10:00–18:00 Využití AI ve skladové logistice – ukázky na ozobotech

Organizace: ČVUT

Skladová logistika představuje jednu z nejúspěšnějších aplikací umělé inteligence. Dnes už ve velkých moderních skladech nepřenášejí zboží lidé, ale vozí jej roboti. Roboty je ale potřeba naučit, jak se ve skladu efektivně pohybovat, aby se nesráželi a netvořili dopravní zácpy. Na FIT ČVUT v Praze tuto úlohu zkoumáme na zmenšeném modelu pomocí malých robotů Ozobotů v Laboratoři robotických agentů.


DOPROVODNÝ PROGRAM – klubovna

12:00—14:00 a 15–17:00 Relax s umělou inteligencí

Organizace: Aignos

Ponořte se do jedinečné relaxační seance vytvořené umělou inteligencí! Čeká vás imerzivní zážitek na pomezí fyzického a digitálního světa – s AI relaxační hudbou, hlasem či animacemi.


DOPROVODNÝ PROGRAM – makerspace

10:00—17:00 AI interaktivní zóna

Organizace: Aignos

Interaktivní zóna s praktickými ukázkami umělé inteligence. Vygenerujte si originální AI artefakt, nebo si vyzkoušejte tematické vědomostní kvízy.


DOPROVODNÝ PROGRAM – záliv (hala naučné literatury)

13:00—14:00 AI (ne)píše za vás

Lektor: Miloslav Linc | Městská knihovna v Praze

Bude umělá inteligence psát knihy místo živých spisovatelů? I kdyby ne, už  teď některé chytré nástroje mohou s tvorbou příběhu pomoci. Podíváme se na některé z nich a zkusíme si i něco napsat. Workshop je určený pro začínající i pokročilé spisovatele.

14:15—15:00 Žádný dotaz není hloupý

Lektor: Ondřej Hrách | Aignos

Trápí vás, že všude kolem slýcháte o umělé inteligenci, strojovém učení, neuronových sítích, „ej áj“, „četdžípítý“, ale vlastně moc nevíte, co si pod těmi pojmy představit? Bojíte se zeptat na zdánlivě banální dotaz o umělé inteligenci? V tomto diskuzním fóru vám nejen představíme základní koncepty a pojmy, ale především vám dáme prostor zeptat se na cokoli.

15:15—16:00 AI ve filmu

Lektorka: Jitka Janatová

Praktický průvodce procesem tvorby filmu bez potřeby herců a filmové techniky, jen s pomocí AI nástrojů.

16:15—17:00 Deepfakes, kreativní průmysl a budoucnost “digitální osobnosti“

Lektorka: Veronika Macurová Křížová

Osvětlíme si právní rámec syntetických médií a poukážeme na základní právní otázky, spojené s jejich užíváním, od kontroverze okolo nástrojů jako jsou aplikace EPIK nebo Bairbie.me až po pokročilé technologie, využívané hollywoodskými studii a reklamními agenturami. Představíme si také koncept tzv. digitální osobnosti ve světle umělé inteligence a úvahy o otázce digitálního odkazu.

17:15—18:15 AI a klimatická krize

Lektor: Tomáš Čech | České priority

Jak spolu souvisí AI a klimatická krize? Přijďte diskutovat o tom jak nám AI může pomoct v hledání řešení pro mitigaci a adaptaci klimatickým změnám. Ale také o tom, v čem naopak AI má a může mít negativní dopady na klima.

18:30—19:45 Umělá inteligence jako praktická filosofie – cesta k strojovému vědomí?

Lektoři: Lukáš Kousal | ŠKODA AUTO, Zdeněk Havelka | Cerebrica

Klíčem k úspěšné transformaci ekonomické základny České republiky jsou, dle názoru diskutujících, jak technologie, tak mentální přístupy. Proto je třeba diskutovat též  filosofické základy současného stavu a navrhnout případné základy nové. Moment, v kterém se technologie potkává s filosofií je umělá inteligence. Jedná se o zásadní “měnič hry”, který může rozhodnout o budoucí trajektorii českého průmyslu.


DOPROVODNÝ PROGRAM – hudební oddělení

14:30—17:00 Popovídejte si s umělou inteligencí

Lektoři: Tommaso Gargiani, Jan Čuhel, Ondřej Kobza | Alquist

Nejpřirozenější formou komunikace je lidský dialog. Dialog s umělou inteligencí je ale stále v nedohlednu. Proč? To je jednoduché - ještě tam nejsme. Chcete-li se dozvědět víc, přijďte si popovídat s umělou inteligencí a odborníky na umělou inteligenci.

13:00—17:00 Hudba a technologie: využití AI pro ochranu autorských práv

Lektoři: Pavel Campr | Pex

Pronikněte do transformačního světa umělé inteligence v hudbě, od zvyšování kreativity až po řešení problémů s autorskými právy.


DOPROVODNÝ PROGRAM – oddělení naučné literatury

13:00—17:00 Využití generativní umělé inteligence – obchodní/klientští asistenti

Lektoři: Daniel Král | DataSentics

Orientujete se v produktech bank a pojišťoven? Přijďte si vyzkoušet AI klientské asistenty, kteří Vám mohou pomoci snadněji najít informace, které právě hledáte. Že umělé inteligenci v tomto ohledu přirozeně nedůvěřujete? Ukážeme Vám, jak s takovými asistenty interagovat.


DOPROVODNÝ PROGRAM – dětské oddělení

12:00–12:30 a 13:30–14:00 Naklonujte si svůj hlas s AI

Lektorka: Jitka Janatová

Jak snadno může AI napodobit vaši řeč? Společně si to otestujeme. Krok po kroku vám ukážu jak naklonova svůj hlas a využít ho pro generování nových textu.

12:30–13:00 a 14:30–15:00 AI sovička vypráví příběhy

Lektor: Pavol Hejný

Napišme spolu příběh! Příběhy jsou úžasná věc a slovo má velkou moc. Pojďme společně sepsat pohádku, příběh, vtipný nebo smutný, krátký i dlouhý a poté si ho poslechněme. Spojíme pradávnou tradici vyprávění příběhů s umělou inteligencí

13:00–13:30 a 14:00–14:30 AI Act-ivity

Lektorka: Dorota Jarošová

Uměla inteligence je matematický model díky kterému se můžeme lépe rozhodovat, rychleji pracovat nebo také zábavněji hrát. V jednoduché aktivitě seznámíme děti s procesem “trénování modelu” co je označení způsobu, kterým se počítačový program dokáže sám učit. Tomuto programu říkáme “umělá inteligence”.

13:30–16:30 AI podporující kreativitu

Lektor: Michal Kučera | ČVUT

Tým Daniela Sýkory z ČVUT FEL vám ukáže, jak náročné je vyrobit jednoduchý 3D model, převést kreslené video na stereoskopické, a nebo stylizovat video z webkamery. Vyzkoušet si tak můžete práci na profesionálním grafickém tabletu i sledování 3D videí na moderním stereoskopickém monitoru bez brýlí.

V sálech není povolena konzumace jídla a nápojů. Neváhejte se na cokoli ohledně programu zeptat knihovníků, rádi vás nasměrují.